Česká republika na špičce v organizaci tanečních soutěžích
Máme za sebou organizačně skvěle zvládnutou nejprestižnější soutěž roku - Mistrovství světa v latinsko-amerických tancích v Ostravě. Česká republika nepochybně patří ke špičce v organizaci tanečních soutěží. Vezměme si, kolik se u nás pořádá mezinárodních soutěží, kolik je zde organizátorů, kteří na sebe berou břemeno zodpovědnosti vůči tanečníkům i divákům, mezinárodní i národní federaci, státním úřadům i partnerům a vrhají se do organizace finančně a logisticky náročných akcí.
Tady jsou konkrétní příklady za letošní rok:
Na jaře se u nás konalo Brno Open s Mistrovstvím Evropy v kombinaci 10 tanců s medailovým úspěchem pro české barvy, univerzitním mistrovstvím a soutěžemi světového tanečního okruhu WDSF.
V květnu byla Olomouc dějištěm světových šampionátů dvou seniorských kategorií (II a III) ve standardních tancích s českou finálovou stopou, proložených soutěžemi světového tanečního žebříčku WDSF.
Třetí zářïjový víkend oslnili taneční svět pořadatelé Prague Open. Ti přesunuli tuto akci do moderních prostor Fora Karlín a kromě kompletní série soutěží světového tanečního žebříčku WDSF ozdobených velkými jmény ve startovních listinách navíc vystřihli dech beroucí pestrou páteční show. V ní se představilo devět nádherných tanečních párů, doplněných vystoupeními akrobatů, módní přehlídkou a pěveckým vystoupením.
O prvním říjnovém víkendu se do Ostravy vrátilo Mistrovství světa v tanečním sportu v latinsko-amerických tancích. V tanečním světě jde jednoznačně o nejprestižnější titulární soutěž a v Ostravě se konala během posledních 13 let již potřetí. V neděli se opět konaly soutěže světového tanečního žebříčku WDSF.
Ještě v říjnu připravují soutěže WDSF organizátoři v Hradci Králové, další soutěže pod hlavičkou Dance Sport Europe se budou konat v pražské Lucerně.
Vše na mezinárodní úrovni uzavře tradiční Mezinárodní taneční festival v Ústí nad Labem, kde se první listopadovou sobotu konají hned tři titulární soutěže WDSF, a to Mistrovství Evropy v Showdance v latinsko-amerických a standardních tancích a Evropský pohár v kombinaci 10 tanců a v neděli pak opět soutěže světového tanečního žebříčku WDSF.
Jestli jsme dobře počítali, celkem se u nás organizuje sedm akcí, na nichž lze získat body do světového tanečního žebříčku a osm titulárních soutěží evropského nebo světového formátu.
Jednou z hlavních motivací organizátorů je vytvořit možnost hlavně pro české páry tančit na mezinárodní úrovni co nejblíže domovům a fanouškům. Bylo by pěkné, kdyby tato klání co nejvíce párů bralo jako domácí soutěže a jezdilo všude v hojném množství - a samozřejmě by potěšilo, kdyby se české páry umisťovaly na předních příčkách.
Organizátoři i Český svaz tanečního sportu investují do organizace těchto soutěží nemalé finanční prostředky a je naším společným zájmem, aby z tohoto snažení profitovalo české taneční prostředí.
Organizátoři výše uvedených tanečních akcí se snaží i o odpovídající a profesionální prostředí těchto vrcholných soutěží. Zajišťují kvalitní ubytovací kapacity, komfortní transfery z letišť, osvětlení tanečních parketů a výzdobu sálů, ozvučení a hudební doprovod, catering, dbají na dodržování časových harmonogramů, pracují na marketingu akcí a dalších aktivitách.
Odměnou všem budiž úspěchy českých párů a dobré jméno českého tanečního sportu ve světě.
(pb)