Zápisník Zdeňka Landsfelda - GOC 2018
Přesně měsíc po jedné z nejprestižnějších světových soutěží - Otevřeném Mistrovství Německa ve Stuttgartu, které se konalo od 7. do 11. srpna, přinášíme pohled Zdeňka Landsfelda na výkony našich párů na tomto klání.
Dříve než se dostanu k jádru věci, chtěl bych připomenout některé významné akce tohoto roku, které předcházely GOC, abychom věděli, s jakými ambicemi přijížděli naši reprezentanti do Stuttgartu:
17.2. Mistrovství Evropy dospělých ve STT, Kodaň: David Odstrčil – Tara Bohak 18., Martin Mestek – Anna Starečková 46. – 48. (61 párů z 33 zemí).
25.2. Mistrovství Evropy mládeže v LAT, Soči: Jakub Brück – Anna Riebauerová 11., Marian Hlaváč – Tereza Maturová 15. (50 párů z 36 zemí).
10.3. Mistrovství Evropy dospělých v 10 tancích, Brno: David Odstrčil – Tara Bohak 2. (31 párů z 31 zemí).
8.4. Evropský pohár dospělých v LAT, Moskva: Marek Kypús – Jaroslava Tietzová-Sklenářová 17. (22 párů z 22 zemí).
12.5. Mistrovství Evropy dospělých v LAT, Debrecín: Marek Bureš – Anastazia Iermolenko 17., Tomáš Gál – Sabina Karásková 34. (63 párů ze 34 zemí).
19.5. Mistrovství světa seniorů III ve STT, Olomouc: Josef Stehlík – Eva Stehlíková 6., Jaroslav Zeman – Petra Zemanová 22. (190 párů z 23 zemí).
20.5. Mistrovství světa seniorů II ve STT, Olomouc: Ivo Šimáček – Kateřina Bendová 12. – 13., Lubor Hála – Šárka Hálová 22. (189 párů z 23 zemí).
25.5. Blackpool Dance Festival – Otevřené Britské Seniorské Mistrovství nad 35 let ve STT: Ivo Šimáček – Kateřina Bendová 8., Jaroslav Cekl – Dagmar Ceklová 16. (97 párů z 22 zemí).
9.6. Mistrovství Evropy mládeže ve STT, Timisoara: Jakub Brück – Anna Riebauerová 11., Jan Burant – Eliška Plachá 39. – 40. (63 párů z 36 zemí).
Jak vidno, uvádím v každé kategorii nejvýše dva naše páry (to platí hlavně pro otevřená mistrovství světa seniorů, kde může každá země nominovat neomezené množství dvojic). Některé naše dvojky z MS a ME se GOC nezúčastnily a v hlavní kategorii dospělých (STT i LAT) nesoutěžili ani úřadující mistři ČR. O absenci mnoha finalistů MČR, ba i dalších mistrů, raději ani nehovořím.
Obraťme však list a začněme těmi, kteří za nás na GOC startovali a měli mimořádný úspěch.
Nejprve se chci zabývat vystoupením Jakuba Brücka s Annou Riebauerovou. Jejich semifinále v LAT v kategorii Mládež bylo vpravdě senzační. Skončili sice jedenáctí (jako na ME), ale čtyři ruské dvojice před nimi je oddělovaly od „top ten“! Podobným pohledem musíme ocenit i čtvrtfinále Mariana Hlaváče a Terezy Maturové s konečným umístěním 19. - 20. (mezi 174 startujícími). Oba páry mají výborný pohybový náboj, ale Jakub s Aničkou cosi něco málo emotivnějšího navíc. Velice dobře si vedli Kuba s Aničkou i ve STT mládeže. Měli smůlu, že nebyli nasazeni. Přesto některé nasazené páry svým 17. – 18. místem ve čtvrtfinále 144 členného pole předčili. Disponují čistou technikou a dobrou rovnováhou. Škoda, že své dominanty, tedy desítky, se nemohli zúčastnit. V ní a v latině zazářili Vladislav Untu a Polina Baryshniková (Moldávie) – všechny tance za 1. Standard se stal kořistí Dmitry Chelpanova s Yanou Masharovou – 5 tanců za 1.
Za rozjezd k velkému výkonu můžeme označit tři soutěže v podstatě nového páru Jonáš Tománek – Šárka Kosmáková. Desítka jim vyšla na 26. až 27. místo (na startu jich bylo 86). I čtyřiadvacítka (23. místo ve čtvrtém kole ze 135) v LAT byla jistě důvodem ke spokojenosti. Oni se s tím však nespokojili a soustředěným výkonem v pěkném pohybu i tvaru si vybojovali málem semifinále ve STT (13. - 14. místo mezi 103 účastníky). Jsou to naši historicky nejúspěšnější junioři II na GOC. Přitom ve čtyřiadvacítce nebyli sami. Na 16. – 18. místě byli Oliver Los Chovanec a Tina Šáchová, jejichž stylový výkon nebyl přehlédnut. Tady byl hvězdou Yaroslav Kiselev se Sofiou Philipchuk, Rusové, kteří ve všech třech uvedených soutěžích neztratili ani jeden tanec.
Senioři se na mne jistě nebudou zlobit, že jejich soutěže v článku neupřednostňuji, ač by si to třeba svými finálovými posty možná zasloužili. Ale papír je jen jeden, soutěží moc, a tak berte pořadí spíše za náhodné.
Navíc ve STT začnu seniory I, tedy od nejmenšího úspěchu. Budu pokračovat seniory II a skončím u seniorů III, relativně u největšího úspěchu naší výpravy.
Myslím, že účast ve čtvrtém kole a 22. místo Petra Bayerleho a Barbory Šnajderové plus 25. místo Milana Sedláře s Martinou Grosupovou lze považovat za úspěch. Tančili mezi 105 účastníky Senior I STT velice dobře a moderně. Dmitry Vorobiev – Oxana Skripnik (Rusko) tu byli první ve všech tancích. Totéž co o našich standardních čtvrtfinalistech lze říci o Stanislavu Durchánkovi s Kateřinou Šebkovou, kteří jako 22. až 24. postoupili do 3. kola seniorů I v LAT (čtvrtfinále z celkového počtu 55). Partnerka byla navíc velmi šikovně oblečena. Vítězové Georgy Osadchy – Tatiana Nikolaeva (Rusko vyhráli všech 5 tanců.
Do třetice všeho dobrého i zlého, se Ivo Šimáček s Kateřinou Bendovou konečně na velké soutěži seniorů II STT prosadili do finále (v Blackpoolu, kde tančí jednotky a dvojky pohromadě, k tomu neměli daleko). 6. místa bylo dosaženo magnifiscenčním (vznešeným) způsobem tance. Jestliže startovalo 216 párů, tak ani další naši reprezentanti netančili špatně, protože Lukáš Povolný s Kateřinou Novákovou (35.) a Aleš Kašpar s Michaelou Sofkovou (36. – 37.) postoupili až do 5. kola. Nejhorší z našich Milan Jandejsek – Jana Pavlová byli ve 4. kole 68. až 70. Pierre Payen s Isabelle Rejal (Francie), kteří vyhráli, byli jedni z mála vítězů, kteří nevyhráli všechny tance.
Přichází na řadu vůbec nejlepší umístění našich barev na GOC – čtvrté místo Josefa a Evy Stehlíkových seniorech III STT. Ve waltzu byli dokonce třetí, a tak nejlépe zhodnotili svůj klidný, ale dynamicky dobře diferencovaný tanec. Tentokrát měli dvě hvězdičky, takže po dvě kola mohli šetřit své síly a projevilo se to příznivě na výrazném posunu oproti loňsku. Mezi 230 zúčastněnými byli od nás jediní. Bernd Farwick a Petra Voosholz (Německo) měli všechny tance za 1.
Mezi 90 páry, které se zúčastnily soutěže seniorů IV ve STT, si nevedli špatně ani naši reprezentanti Bohumil Čech – Pavla Čechová, kteří svým 27. až 28. místem neměli daleko k postupu do čtvrtfinále. Vítězové Luciano Ceruti a Rosa Nuccia Cappelo (Itálie) také neztratili ani jediný tanec.
Nyní k soutěžím WDSF Grand Slamů dospělých, pro nás nepříliš šťastným:
Vítězným Rusům Dmitry Žarkov – Olga Kulikovová se sice na dva a ¾ bodu přiblížili Litevci Evaldas Sodeika – Ieva Zukauskaite, ale na Žarkovovův pohon, swing a let nemají protizbraň ani oni, ani třetí Evgeny Moshenin s Danou Spitsynou (Rusko). Zdálo se mi, že v tomto pohledu se vítězům nejvíce přibližovali čtvrtí Alexey Glukhov a Anastazia Glazunova (rovněž z Ruska). David Odstrčil a Tara Bohak z taktických důvodů na GS netančili a zaměřili se, s ohledem na blížící se MS v 10T, na LAT.
Z našich reprezentačních dvojic se tedy nejlépe umístili Martin Mestek a Anna Starečková (55.- 58. z 257). Tančí sice dobře stylově, ne však s odpovídající disciplínou. Ostatní skončili až ve druhé části startovního pole a to určitě nelze považovat za úspěch.
Marius Andrei Balan a Khrystyna Moshenska v německých barvách porazili sice další „Němce“ (Timur Imametdinov s Ninou Bezzubovou) také zhruba o dva a ¾ bodu, ale ti měli u publika daleko větší úspěch. Zvítězil však správně jemnější tanec před agresivnějším. Ve vyrovnaném souboji o 3. místo byl šťastnější Andrey Gusev s Verou Bondarevou, takže na Charlese Guillaume Schmitta s Elenou Salikhovou zase místo na stupních nezbylo, i když Armen Tsaturyan se Svetlanou Gudyno nestartovali.
Smolně, velmi těsně na 49. – 51. místě, přišli o páté kolo (osmačtyřicítka) David Odstrčil s Tarou Bohak a Tomáš Gál se Sabinou Karáskovou. Pro Davida s Tarou bylo úspěchem, že srovnali krok s našimi vicemistry (Davidova latina je teď odvážnější, jistější a přesvědčivější), ale Tomáš se Sabinou určitě spokojeni nebyli, protože při neúčasti Marka Bureše a Anastasie Iermolenko měli být naší jasnou jedničkou. S ohledem na 261 zúčastněných párů bylo čtvrté kolo Marka Kypúse s Jaroslavou Tietzovou-Sklenářovou (93. – 95.) celkem přijatelným pokrokem oproti loňsku. Těsně nad čarou poloviny startujících (129. - 131.) skončil ještě Lubomír Kozel a Adéla Širočáková, ostatní pod čarou by měli asi hodně přidat. Povzbudivě na nás zapůsobilo 8. místo Dominiky Bergmannové s Kosťou Gorodilovem!
V Rising Stars dospělých amatérů ve STT i LAT to z naší strany bylo opravdu slabé. Ve STT byly přihlášeny 3 naše páry, ale startovaly jen dva, které však „nepřežili“ prvé kolo (startovalo jich 173). V LAT to bylo o něco lepší, Lubomír Kozel s Adélou Širočákovou společně s Tomášem Kalousem a Barborou Novákovou byli ve 3. kole (72.-74. resp. 75.-77.). Těsně nad polovinu se protáhli ještě Radim Vysloužil s Annou Sloukovou a Marek Poláček s Elenou Novákovou (102.-104. respektive 105.-108. z 211.dvojic). Loňští vítězové této kategorie se nám letos nějak vypařili, tak si zapamatujte jména aktuálních vítězů a sledujte jejich další osudy: Michal Zacharewicz – Katarzyna Czyzyk (Polsko) ve STT, Vitalii Zakharov – Zala Fuchs (Slovinsko) v LAT.
Ještě větší bída nastala v Juniorech I ve STT a LAT, kde žádný náš pár neprošel prvním kolem (kombinaci nikdo od nás netančil)!
Ve Stuttgartu jsme měli možnost shlédnout i páry Profesionální divize v soutěžích honosně nazvaných „Pro Super Grand Prix STT a LAT“. Snad by profesionálové ve WDSF měli přijmout nějakého předsoutěžního arbitra, který by nepřipustil k soutěži takové trapné figurky, na které jsme museli koukat v prvém kole a redancu. Finálové páry rozhodně neměly špatnou úroveň, jasně jim však dominovali Donatas Vezelis s Linou Chatkeviciute (Litva) a Bjorn Bitsch s Ashli Williamson (Dánsko) ve STT či úřadující mistři světa Gabriele Goffredo s Annou Manus (Moldávie) v LAT. Naši profesionálové se, asi na delší dobu, odmlčeli.
Zdrcující porážkou národních kolektivů od Rusů skončilo týmové čtyřutkání mládežnických složek Ruska, Moldávie, Německa a Dánska ve STT i LAT, ovšem za malé divácké pozornosti.
Samozřejmě, že ve Stuttgartu probíhalo daleko více soutěží včetně MS v Boogie Woogie, ale myslím si, že měření sil, která nepopisuji, naší taneční veřejnosti nic neříkají, a tudíž ji ani nezajímají.
Zdeněk Landsfeld